Katedra zoológie a antropológie

História katedry

V roku 1959 vzniká v Nitre Pedagogický inštitút, v rámci ktorého pôsobila Katedra prírodných vied. V roku 1961 sa z nej vyčlenila katedra prírodopisu, na ktorej bola zabezpečovaná výučba biológie, geológie, prác na pozemku a chémie.
Zakladajúcimi členmi Katedry prírodopisu boli:

• Mgr. Jozef Gazda - odbor: Geológia (od r.1959)
  • prof. Ing. Jozef Konôpka, CSc. - odbor: Rastlinná výroba (1959)
  • prof. RNDr. Štefan Stollár, CSc. - Zoológia (1960)
  • prof. Ing. Jozef Barát, CSc. - Didaktika prírodopisu (1960)
  • doc. Ing. Jozef Šiška, CSc. - Živočíšna výroba (1960)
  • doc. Ing. Stanislav Ligač, CSc. - Zoológia (1961)
  • doc. Ing. Alojz Marenčík, CSc. - Fyziológia rastlín (1961)
  • doc. RNDr. Darina Marcinková, CSc. - Antropológia (1961)
  • doc. Ing. Viera Stollárová, CSc. - Mikrobiológia (1961)
  • RNDr. Anton Graus - Antropológia (1961)
  • RNDr. Júlia Horváthová, CSc. - Systematická botanika (1961)
  • RNDr. Arpád Öllös - Zoológia (1961)
  • doc. Ing. Andrej Hudoba, CSc. - Všeobecná botanika (1962)
  • PhDr. Štefan Kukan, CSc. - Didaktika biológie (1962)

Historick8 fotografia KZA

V roku 1964 dochádza k transformácii Pedagogického inštitútu na Pedagogickú fakultu. V rámci Pedagogickej fakulty sa rozširuje príprava učiteľov nielen pre základné školy, ale aj pre stredné školy a gymnáziá (5.-12. roč.).

Historick8 fotografia KZA

V roku 1977 vzniká katedra biológie, ktorá okrem štúdia živej prírody zabezpečuje výučbu anorganickej časti prírody.

Od roku 1992 sa Pedagogická fakulta mení na Vysokú školu pedagogickú, ktorá má novú organizačnú štruktúru – rozčleňuje sa na tri samostatné fakulty – Pedagogickú fakultu, Fakultu humanitných vied a Fakultu prírodných vied.

V septembri 1995 dochádza k rozdeleniu katedry biológie na dve samostatné katedry – katedru botaniky a genetiky a katedru zoológie a antropológie.

V roku 2001 vzniká Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva a v marci 2004 vzniká ako piata Fakulta stredoeurópskych štúdií.

V rámci Fakulty prírodných vied sa biológia vyučuje od roku 1995 na dvoch katedrách – na katedre botaniky a genetiky a na katedre zoológie a antropológie.

Vedením katedry bola od 1.2.2003 poverená doc. RNDr. Mária Vondráková, CSc. Po habilitácii vo februári 2003 a po konkurze bola menovaná 1.4.2003 vedúcou katedry.

Mapa stránok   |   Copyright © 2007-2010 Katedra zoológie a antropológie FPV UKF v Nitre   |   Design by Bc. Lucia Bossiová & Mgr. Andrej Hudec
XHTML 1.0 Strict   |   CSS 2/3